Jesteś w ciąży? Nie jesteś sama. Nie pal!

Na każdej paczce papierosów widnieje informacja: „palenie zabija”. Każda osoba, wypalając kolejnego papierosa, bierze na siebie odpowiedzialność za skutki tego co robi, ale dlaczego także nienarodzone dzieci muszą być ofiarami skrajnej głupoty przyszłych mam?
Widok mamy palącej w ciąży, czy przebywającej wśród aktywnych palaczy niczym nie różni się od widoku mamy z puszką piwa w ręku. Zastanawiam się dlaczego negatywny wpływy alkoholu na rozwijające się dziecko jest tak nagłośniony, a palenia nie? Nie wiem. Zadaje sobie także pytanie, i to nie pierwszy raz, dlaczego niszczenie życia drugiemu człowiekowi, a ściślej rzecz ujmując, malutkiemu dziecku, jest dozwolone, tolerowane, nie obwarowane żadnymi konsekwencjami prawnymi i karnymi? Temat ten wywołuje we mnie wiele złości i uważam, że jest to porażka całego systemu. Nie ma jednak co narzekać na system, a warto zacząć od własnego najbliższego otoczenia, no i oczywiście od siebie.
Pracując w środowisku rodzin zastępczych, miałam okazję poznać niejedno dziecko, które urodziło się z już widocznymi wadami w związku z paleniem w ciąży. Widok chorego, kilkutygodniowego dzieciątka jest bardzo smutny. A niezrozumiałe jest to, że to człowiek człowiekowi zgotował taki los.
Mając świadomość tego, że mama w ciąży wyrządza nieodwracalną krzywdę swojemu nienarodzonemu dziecku, należy nie odwracać od tego wzroku. Kobieta paląca skazuje swoje dziecko na opóźniony start i niemożność osiągnięcia mety: na opóźnienia w obszarze poznawczym, na upośledzenie umysłowe, na niskie umiejętności społeczne, na wykluczenie z grupy, na smutek, płacz, na poczucie bycia wyobcowanym, niepewnym siebie, innym od pozostałych. Wiedząc o tym, należy mieć oczy szeroko otwarte na wszystkie, łącznie z paleniem, także biernym, czyny zagrażające zdrowiu i życiu dziecka. Nie można pozwalać na wyrok jeszcze w łonie matki. Nie bójmy się zatem zwrócić uwagi, zachęcić do zmiany zachowania i uświadomić o skutkach tych niszczących zachowań. Stańmy w obronie tych najmniejszych, którzy sami nie są zdolni do zadbania o własne prawa. Pomóżmy Im przede wszystkim zdrowo zacząć życie między nami.

Patroni medialni akcji:

Być może zainteresują Ciebie również poniższe wpisy:
4 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *