Blisko od początku. Co to znaczy i dlaczego jest tak ważne?

Na początku tego roku, wraz z doulą Kaliną Nowogórską, miałam przyjemność wygłosić krótki wykład dla rodziców w ramach ogólnopolskiego cyklu warsztatów Świadoma Mama.

Kochaj bez warunków

To, w jaki sposób mama patrzy na swoje maleństwo, w jaki sposób jest z nim blisko, jak mówi do niego jest mocną podstawą do tego, jak dziecko będzie widziało samo siebie, jak będzie czuło się we własnej skórze i, jak będzie odbierało otaczający świat.

Kiedy mózg kobiety zmienia się w mózg matki

Zbliżając się do porodu, mózg mamy zaczyna się kurczyć. Obumierają nieużywane połączenia między komórkami mózgowymi i ustępują miejsce nowym, odpowiedzialnym za miłość i opiekę nad dzieckiem. Około 6 miesiąca po porodzie mózg kobiety wraca do pierwotnych rozmiarów.

Karać? Nagradzać? A czy można inaczej?

To, że karanie dzieci jest mało skuteczne i może negatywnie wpływać na ich poczucie własnej wartości jest dosyć znaną tezą. Ale, że nagradzanie też może mieć ciemne strony nie jest już tak oczywiste.
, ,

Czy rodzic może mieć „święty spokój”?

Moje dziecko ma już dwa lata, a ja martwię się chyba dwa razy więcej. I tak już chyba jest z nami - rodzicami. Niby wiemy, że to normalne, niby słyszymy o buncie dwulatka, niby mamy świadomość tego, że pierwsze dni w przedszkolu mają prawo być trudne.
,

Zapamiętać drugie urodziny

Każdy dzień życia wart jest zapamiętania. A kiedy stajesz się rodzicem, każdy dzień życia z dzieckiem staje się jeszcze ważniejszy i piękniejszy.

Czy rzeczywiście „nic się nie stało”?

Wszechobecne słowa rodziców : „ Nic się nie stało”, „ Nie bój się”, „Przecież to nie boli” mają służyć dobru naszych dzieci: żeby się nie poddawały, żeby nie wyolbrzymiały trudności, żeby odważnie szły przez życie. Ale czy rzeczywiście dodają otuchy, odwagi i zmniejszają ból dzieci?
,

Leusia z rodzicami

Zdjęcia te były dla nas szczególnie ważne, bo są na nich nasi przyjaciele i zarazem rodzice chrzestni naszej Poli 🙂 Poznajcie tą wspaniałą rodzinkę 🙂