Kiedy mózg kobiety zmienia się w mózg matki

Po narodzinach dziecka, szczególnie mamy są często bardziej wrażliwe niż dotąd na wszelkie tematy związane z małymi dziećmi. Mogą być szczególnie poruszone, widząc płacz, krzywdę, ale też uśmiech nie tylko swojego dziecka. Dlaczego tak się dzieje?

Kobieta i mężczyzna, którzy po pierwsze planują powiększenie rodziny, po drugie spodziewają się dziecka, a po trzecie witają swoje maleństwo na świecie stają się rodzicami, także w sensie biologicznym i fizjologicznym.

Niesamowite jest to, jak nasz organizm i jego poszczególne elementy zmieniają się pod wpływem oczekiwania na dziecko. Już wtedy, kiedy jeszcze para nie spodziewa się dziecka, sam kontakt z malutkim dzieckiem i feromony wytwarzane przez nie powodują, że w organizmie kobiety wzrasta poziom oksytocyny, hormonu, który ściśle jest związany z ciążą i porodem, i wzmaga chęć posiadania potomstwa.

W okresie samej ciąży poza tym, że zwiększa się m.in. objętość krwi, serca i zmianie ulega krzywizna kręgosłupa uwalnianie są hormony, które wpływają na codzienne funkcjonowanie przyszłej mamy. I tak progesteron jest swego rodzaju „uspokajaczem”, niemal jak środki uspokajające, ponieważ może powodować lekkie otępienie, spowolnienie myślenia i trudności z koncentracją uwagi. Odpowiada on także uczucie głodu, pragnienia i odczuwanie mdłości szczególnie w pierwszych trzech miesiącach ciąży. Nudności są nieprzyjemne, lecz ich pierwotną rolą jest ochrona rozwijającego się najintensywniej w tym okresie dziecka przed czynnikami, które mogą zakłócić rozwój.

W trakcie ciąży u przyszłych mam można zauważyć także podwyższony poziom kortyzolu (hormon stresu), lecz tylko na tyle, aby mama była być skoncentrowana przede wszystkim na bezpieczeństwie swoim i bezpieczeństwie dziecka.

I wreszcie, zbliżając się do porodu, mózg mamy zaczyna się kurczyć. Obumierają nieużywane połączenia między komórkami mózgowymi i ustępują miejsce nowym, odpowiedzialnym za miłość i opiekę nad dzieckiem. Około 6 miesiąca po porodzie mózg kobiety wraca do pierwotnych rozmiarów.

Interesujące jest także to, że wraz ze zmianami, jakie zachodzą w organizmie mamy, podobne zmiany zachodzą w orgazmie taty. Szczególnie dzięki bliskiemu kontaktowi fizycznemu, ponieważ wtedy większą szansę na zadziałanie mają feromony wytwarzane przez kobietę. Gdy kobieta jest w ciąży, u mężczyzny wzrasta poziom hormonów kobiecych, a zmniejsza się poziom testosteronu (po porodzie). Powoduje to, że tatusiowie mogą cierpieć na podobne dolegliwości, co ich partnerki w ciąży, np. mdłości. Organizm mężczyzny jest w tym czasie bardziej pobudzony i gotowy do działania.

Zmiany biologiczne, które zachodzą w czasie ciąży i wczesnego macierzyństwa są częścią stawania się rodzicem. Także dzięki nim mamy i tatusiowie mogą uczyć się swojej roli, dbać o bezpieczeństwo i nawiązywać więź z dzieckiem. Niewiarygodnym jest to, jak mądra jest natura i pomaga nam w świecie ludzkim J

Na podstawie:

  1. i K. Minge „Rodzicielstwo bliskości. Jak zbudować więź z dzieckiem.”
Być może zainteresują Ciebie również poniższe wpisy:

A gdyby Twoje dziecko urodziło się 3 miesiące później? Brakujący czwarty trymestr wytłumaczeniem kolki? Co robić?

Będąc mamą malutkiej Polci (mniej więcej do ukończenia przez Nią 3 miesiąca życia), borykałam się ze zmęczeniem, niepokojem i mnóstwem pytań. Jedną z rzeczy, która była dla mnie trudna, było zasypianie mojej córki. Noce były zawsze piękne, ale dni… Bywało różnie. Przeczytałam chyba setki artykułów, fragmentów książek i for internetowych, aby pomóc Poli w zasypianiu, no i nam rodzicom. W końcu natrafiłam na książkę pt. „Najszczęśliwsze niemowlę w okolicy" dr H. Karpa. Co prawda nie dotyczy ona bezpośrednio sposobu usypiania niemowląt, lecz uspokajania i wyciszania dzieci, zwracając szczególną uwagę na płacz towarzyszący kolkom. Jednak podstawy teoretyczne i część technik okazały się mi bardzo pomocne.

Autyzm, diabeł wcielony czy pozbawione miłości dziecko? Zespół zaburzenia więzi. O przywiązaniu cz.2

W tym poście chcę pokazać Wam, czym jest zaburzenie więzi, jak brak nawiązania więzi z opiekunem, tu będę się posługiwała osobą mamy, wpływa na życie dziecka, jakie powoduje zachowania oraz jaki ma wpływ na życie dorosłe człowieka.

„Miłość małego dziecka nie żywi się wyłącznie mlekiem matki”. O przywiązaniu cz.1

Będąc zwolenniczką rodzicielstwa bliskości, chcę przedstawić Wam jego podstawy. Być może spojrzycie na relację z Waszym dzieckiem z innej perspektywy i jeszcze bardziej, jeszcze częściej i jeszcze mocniej będziecie okazywać mu bliskość i miłość.
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *