Dlaczego i po co dzieci budzą się w nocy?

Nieraz zadawałam sobie pytanie, czy moje malutkie dziecko śpi wystarczająco długo. Liczyłam godziny snu. Pytałam też pediatrę. I mimo zapewnień lekarza, mimo mojego zdrowego rozsądku, wciąż miałam wątpliwości. Nie martwiłam się natomiast o nocne pobudki. Pola budziła się prawie jak z zegarkiem w ręku ok. trzech razy, gdy była malutka, aby teraz, gdy ma 14 miesięcy, przesypiać całą noc. Znam jednak dzieci które w nocy budzą się częściej, co może być męczące i martwiące dla młodych rodziców.

Być może świadomość przebiegu rytmu snu i czuwania maluszków pozwali trochę się uspokoić się rodzicom i zdystansować do nocnych pobudek.

A więc kilka faktów:

 • Układ nerwowy niemowlęcia dopiero się kształtuje, przez co także sen podlega innym zasadom.
 • Do trzeciego miesiąca życia dziecko nie ma jeszcze unormowanego rytmu dobowego, tzn., że nie występują jeszcze większe różnice w sposobie i czasie snu zarówno w dzień, jak i w nocy.
 • Zazwyczaj po drugim roku życia rytm dobowy się stabilizuje.
 • Tuż po urodzeniu, cykle snu u dzieci są znacznie krótsze niż u dorosłych. U niemowląt trwają 50 min., natomiast u dorosłych 90 min. Oznacza to, że miej więcej po takim czasie dziecko ma prawo się wybudzić. Może wtedy leżeć, gaworzyć, albo płakać.
 • Sen niemowląt jest kruchy. W fazie snu aktywnego niemowlę łatwej się wybudza niż osoba dorosła. Sen aktywny można zaobserwować wtedy, gdy np. na twarzy pojawiają się grymasy, gdy poruszają się gałki oczne, gdy przez ciało przechodzi skurcz.
 • Czas snu i liczba pobudek jest sprawą bardzo indywidulaną

– do trzeciego miesiąca dziecko śpi zazwyczaj od dwunastu d dwudziestu dwóch godzin. Liczba pobudek to co najmniej jedna lub dwie

 • Dzieci, które przesypiały całą noc mogą ponownie zacząć się budzić ok. 9 miesiąca życia
 • 3 roku życia jeszcze ok. 20 do 35% dzieci budzi się w nocy i takie pobudki mogą trwać do 5 roku życia

Co mogą oznaczać nocne pobudki

Małe dzieci nie mają jeszcze odpowiednio wykształconego mechanizmu wybudzania się, szczególnie w głębokiej fazie snu. Pobudki takie chronią więc dziecko przez śmiercią łóżeczkową. W trakcie bezdechu dziecko może wybudzić się, co wspomaga dalsze prawidłowe oddychanie

Po drugie, dzieci mogą potrzebować bliskości i zapewnienia poczucia bezpieczeństwa. Nocne budzenie służy więc nie tylko zaspokajaniu głodu.

Mózg człowieka rozwija się od tysięcy lat. W ogromnej większości czasu dzieci spały razem ze swoimi matkami. Gdy rodzica nie było obok, mogło oznaczać to, że wydarzyło się coś złego, np. matka została zaatakowana przez jakieś zwierzę. Biorąc to pod uwagę, można przypuszczać, że „łóżeczkowym małym dzieciom”, które nie śpią blisko łóżka rodziców, towarzyszą takie same emocje, jak tym „pierwotnym”. Może to być strach lub samotność.

Nocne pobudki dzieci mogą być rzeczywiście męczące dla rodziców. Jednak taka jest fizjologia i natura małych dzieci. Nie tylko niemowląt, choć tych szczególnie. Warto zaakceptować to i być może pomyśleć o tym, jak o ważnym momencie bliskości i zaspokajania potrzeby bezpieczeństwa maluszka. Nie da się także jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, do kiedy dziecko będzie budziło się w nocy. Każdy z nas jest inny, każde dziecko jest niepowtarzalną istotą, nie wkładajmy więc na siłę siebie nawzajem w schematy. Na każdego przychodzi odpowiedni czas.

Na podstawie:

1. Didierjean-Jouveau „Rodzicielstwo bez przemocy”, Mamania, Warszawa 2012

2. http://eniemowle.pl/index.php/twoje-dziecko/rozwoj-dziecka/187-rytm-dobowy-noworodka-.html

[fb_button]

Być może zainteresują Ciebie również poniższe wpisy:
9 komentarzy:
  • Patrycja Stępniewska
   Patrycja Stępniewska says:

   Nad tym tematem zaczynasz się dopiero zastanawiać, gdy Twoje maleństwo ma trudności z zasypianiem, albo spaniem (według Ciebie). 🙂

   Odpowiedz
 1. Vanilla Island
  Vanilla Island says:

  Ja zauważyłam, że to spanie i nie spanie przychodzi falami – w różnych okresach. Teraz jestem najszczęśliwsza, bo nasz syn pada wieczorem i chyba tylko młot pneumatyczny mógłby go obudzić 😉

  Odpowiedz
 2. Mama Pana Adama
  Mama Pana Adama says:

  To racja z tym co napisałaś. Nasz maluch ładnie spał odkąd skończył 5, 6 miesięcy. Gdy miał około 10 jazda zaczęła się od nowa. Budzi się codziennie około godziny 4 lub 5 i musi dostać mleczko, by spać dalej, mimo tego, że już pięknie potrafił przesypiać całe noce. Przyzwyczailiśmy się do tego:)

  Odpowiedz
  • Patrycja Stępniewska
   Patrycja Stępniewska says:

   Coś jest z tą 4 i 5, bo Pola też często przebudza się w tych godzinach. My natomiast bierzemy Ją do łóżka i śpi jeszcze chwilkę 🙂

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *