6 przyczyn napadów złego humoru u dziecka

Zły humor miewa każdy. Normalka. Czasami jednak dziwię się, jak to możliwe, że kilkunastomiesięczne dziecko potrafi tak mocno zamanifestować swoje zdanie i niezadowolenie. Płacz na środku sklepu, siedzenie na środku ulicy, wspinanie się po nogach? Już to przerabiałam 😉 Na szczęście nie dotyka mnie to (ani mojej córki) zbyt często J Myślę, że warto, co jakiś czas przypomnieć sobie o tym, że każdy ma prawo do złego humoru, ci najmniejsi także… a może nawet szczególnie.

A skąd ten zły humor u małych dzieci?

  1. Małym dzieciom bywa trudno porozumiewać się za pomocą słów

To, że dzieciom bywa trudno przekazać to, co chcą za pomocą słów jest faktem. Pewnie jedne z dzieci sprawniej używają języka, a inne mniej. To, co na pewno dzieci potrafią, to tupanie, płakanie, bieganie i machanie rękami. I używają tego niewerbalnego języka, gdy tylko tego potrzebują.

  1. Rodzice dają zły przykład

Rodzice są najważniejszymi nauczycielami w życiu dziecka. Krzyki, chaotyczne, niekonstruktywne kłótnie mogą być powielanie przez dziecko.

  1. Dzieci mają poczucie dumy… niestety jeszcze prymitywne

Może zdarzyć się tak, że nasze zachowania i nasze prośby, aby dziecko zrobiło coś, albo przestało coś robić, jest dla niego upokarzające, a jego prymitywne poczucie dumy wywołuje napad złości i zamyka drogę do „dogadania się” z rodzicem (żeby nie zrezygnować ze swojego zdania).

Zadziwiające, że tak to działa… nie tylko u dorosłych 😉

  1. „Żywy” temperament daje „żywe” reakcje

Tak samo, jak dziecko jest żywe i energiczne w poznawaniu świata, może być równocześnie „żywe” w wyrażaniu swojej złości.

  1. Zbytnia nuda i zbytnia ekscytacja

Mózg dziecka nie jest jeszcze dojrzały. Dzieci mogą męczyć zbyt intensywne wrażenia, jak choćby zbyt głośna muzyka. Z drugiej strony, niedojrzały mózg dziecka może reagować żywo na poczucie nudy i monotonii, gdy np. deszcz za oknem, a nam brakuje już pomysłów na zabawę 😉

  1. Napady złości działają

Mniejsze dzieci jeszcze nieświadomie wyczuwają wpływ ich zachowań na reakcje rodziców. Starsze, gdy tylko zauważą, jaką moc ma ich okazywanie niezadowolenia, pewnie będą to sprytnie wykorzystywały.

Okazywanie złości jest bardzo zdrowe! Są dwa okresy w życiu małego dziecka, kiedy napady złości mogą sięgnąć apogeum: między 18 a 24 miesiącem życia oraz między 3, a 3,5 roku. Więc, jeśli nasze dzieci teatralnie manifestują swoje zdanie, najpierw warto się ucieszyć, a dopiero później zacząć działać 😉 Być może sama świadomość tego, że małym dzieciom jest łatwiej wpaść w wir złości będzie pomocna w poradzeniu sobie w takiej sytuacji.

Jak reagować na złość dziecka? Zostawić, czy prosić? Odejść, czy zaczekać? Jak poradzić sobie z własnymi trudnymi emocjami? Z własną złością, bezradnością, a może poczuciem wstydu? W kolejnych wpisach spróbuję odpowiedzieć na te pytania.

Na podstawie

  1. Karp „Najszczęśliwsze dziecko w okolicy”

[fb_button]

Być może zainteresują Ciebie również poniższe wpisy:
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *