Kochaj bez warunków

Na dzisiaj nie mogę sobie wyobrazić żadnej innej pracy, która tak wzmacniałaby mój rozwój, rozwój jako kobiety, jako rodzica, po prostu jako człowieka. Kiedy przychodzi pacjent, mówi o swoich trudnościach i oczekuje zmiany, to staram się dotrzeć do doświadczeń pacjenta, które tworzą te trudności, a które same powstały w wyniku działania pewnych okoliczności. I nie piszę o tym, żeby tłumaczyć na czym polega psychoterapia, ale dlatego, że sama na każdej sesji utwierdzam się w przekonaniu, jak wielką rolę pełnimy my, rodzice w życiu naszych dzieci, nawet wtedy, kiedy są już dorosłe i prowadzą własne, samodzielne życie.

Rodzic jest lustrem dla dziecka, a biorąc pod uwagę, że jednak to zazwyczaj mama w pierwszych miesiącach, a nawet latach życia jest głównym opiekunem, to właśnie jej rola jest szczególnie ważna. To, w jaki sposób mama patrzy na swoje maleństwo, w jaki sposób jest z nim blisko, jak mówi do niego jest mocną podstawą do tego, jak dziecko będzie widziało samo siebie, jak będzie czuło się we własnej skórze i, jak będzie odbierało otaczający świat.

Z pewnością każdy rodzic chce, aby jego dziecko było po prostu i przede wszystkim szczęśliwe. I tak, jak dla każdego z nas szczęście może być czymś innym, tak jest jeden pewnik. W osiągnięciu szczęścia dziecku pomoże dobry kontakt z rodzicem szczególnie w pierwszych latach życia. Czym jest dobry kontakt dziecka z rodzicem? Dobry kontakt dziecka z rodzicem jest wspólnym byciem opartym na bezwarunkowej akceptacji i poczuciu bezpieczeństwa.

Obserwuję, że pacjentom, którzy przychodzą do mojego gabinetu bardzo często (prawie zawsze) brakowało „bezpiecznej przystani”, a mianowicie fizycznej i emocjonalnej bliskości, poczucia bycia ważnym i akceptowanym, takim, jakim się jest, wolności od ocen, możliwości przeżywania różnych emocji bez konsekwencji oraz poczucia zrozumienia.

Co jest więc ważne dla dziecka, aby było szczęśliwe teraz i w przyszłości?

  1. Poczucie bycia ważnym i kochanym
  2. Poczucie bezpieczeństwa
  3. Poczucie bezwarunkowej akceptacji dla trudnych emocji, dla własnego zdania, dla bycia „po swojemu”, w zgodzie ze sobą
  4. Poczucie bycia zrozumianym
  5. Bliskość emocjonalna i fizyczna
  6. Komunikacja oparta na szacunku

O co w tym chodzi? Po prostu o „kocham Cię” powiedziane do uszka dziecka, o czułość, o przytulenie, o wysłuchanie, danie przestrzeni na płacz, na złość, na smutek, na możliwość wyrażenia własnego zdania, o wolność od ocen, o wolność od porównywania, o wspólne bycie w trudnych i radosnych chwilach, o uważność. Ale przede wszystkim na podarowaniu sobie prawa do przeżywania i bycia zgodnie ze sobą, także w rodzicielstwie.

I może to okazać się trudne, ponieważ żyjemy w świecie porównań, norm i ocen, zapominając o wewnętrznej modrości i potrzebach. A przecież tylko my sami możemy się najlepiej o siebie zatroszczyć, ponieważ to my sami jesteśmy ekspertami od swojego życia, a co za tym idzie, jesteśmy najlepszym ekspertami we własnym rodzicielstwie. Nawet wtedy, kiedy jest to inne niż ogólnie przyjęte zasady i normy.

[fb_button]

Być może zainteresują Ciebie również poniższe wpisy:
, ,

Czy rodzic może mieć "święty spokój"?

Moje dziecko ma już dwa lata, a ja martwię się chyba dwa razy więcej. I tak już chyba jest z nami - rodzicami. Niby wiemy, że to normalne, niby słyszymy o buncie dwulatka, niby mamy świadomość tego, że pierwsze dni w przedszkolu mają prawo być trudne.
,

Zapamiętać drugie urodziny

Każdy dzień życia wart jest zapamiętania. A kiedy stajesz się rodzicem, każdy dzień życia z dzieckiem staje się jeszcze ważniejszy i piękniejszy.

Czy rzeczywiście „nic się nie stało”?

Wszechobecne słowa rodziców : „ Nic się nie stało”, „ Nie bój się”, „Przecież to nie boli” mają służyć dobru naszych dzieci: żeby się nie poddawały, żeby nie wyolbrzymiały trudności, żeby odważnie szły przez życie. Ale czy rzeczywiście dodają otuchy, odwagi i zmniejszają ból dzieci?
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polub na Facebook'u