Jak się bawić, żeby bawić się dobrze

Myślę, że każdy rodzic chciałby, aby jego relacja z dzieckiem była oparta na zaufania, szacunku i bliskości. Za to, jak ona będzie wyglądała, odpowiedzialny jest rodzic. To rodzic wskazuje wachlarz życia swojemu dziecku i nadaje mu kierunek. Warto jednak na chwilę oddać ster i dać się poprowadzić.

Zabawa jest bardzo ważnym elementem rozwoju dziecka. Jest ona także znacząca w budowaniu więzi z rodzicem, ponieważ stanowi nić porozumienia między tymi dwojga. Jest ona formą komunikacji między rodzicem, a dzieckiem. Dzieciom trudno jest jeszcze zrozumieć ich własne myśli i emocje. Zabawa jest czasem, kiedy spontanicznie mogą je przekazywać i przeżywać. Poza tym zabawa buduje pewność siebie, wzmacniania kreatywność, korzystanie z wyobraźni, uczy rozwiązywania problemów i doświadczania konsekwencji działań. Dlatego nawet zabawie, której szczerze nie lubicie, a którą lubią Wasze dzieci, powinniście poświęć czas. Jasnym jest, że nie ma recepty na wspólną zabawę. Jest jednak dziecięca spontaniczność i ciekawość, którą należy wziąć pod uwagę.

Jak się bawić, aby bawić się dobrze?

 1. Podążaj za dzieckiem

Zabawy, owszem mają swoje reguły, z którymi wart zapoznać dziecko, lecz później to nie one są najważniejsze. Najważniejsze to dać dziecku swobodę i pozwolić mu uaktywniać własną wyobraźnię.

 1. Tak, zobaczymy co z tego wyjdzie

Nawet, jeśli aktywność Waszego dziecka wydaje się Wam być pozbawiona sensu i, według Was, zakończy się niepowodzeniem, to pozwól dziecku na to. Jeśli się uda to, co zaplanuje sobie Twoje dziecko, da Mu to wiele satysfakcji, jeśli nie, pokaże to Twojemu dziecku, że mylić się, to rzecz naturalna.

 1. Pozwól sobie na szaleństwa

Przebranie za księcia, kumkanie, jak żaba, szczekanie, jak pies… Jeśli to jest część Waszej zabawy, zrób to. Na pewno sprawisz tym swojemu maleństwu wiele radości.

 1. Znajdź czas tylko na zabawę

Zarezerwuj sobie czas tylko na zabawę i wspólne bycie z dzieckiem. Bez telewizora, telefonu. Tylko Wy.

 1. Bądź energiczny, dziel się radością i entuzjazmem

30 min poświęconych wesołej, przyjemnej zabawie jest o wiele lepszy niż 2 godziny zmuszania się do zabaw, które są dla Was mało intersujące i pozbawione emocji.

Zabawa może wydawać się tematem zarówno błahym, jak i prostym. Często jednak okazuje się, że budzi w rodzicach wiele sprzeciwu i braku chęci. Warto się więc w niej doskonalić, aby równocześnie doskonalić więź z naszymi dziećmi, a także po to, by w sobie odkrywać zapominanie pokłady spontaniczności i energii.

Na podstawie:

Lawrence J. Cohen „Rodzicielstwo przez zabawę”

[fb_button]

Być może zainteresują Ciebie również poniższe wpisy:
2 komentarzy:
 1. ladymamma.pl
  ladymamma.pl says:

  Czasami odnoszę wrażenie, że największą trudność w ostatnich czasach sprawia rodzicom znalezienie czasu tylko i wyłącznie na zabawę… Taką prawdziwą, oddaną, bez wszystkich gadżetów technologicznych itd. To trudne w szczególności kiedy mamy milion innych spraw na głowie! A w dzisiejszej dobie niestety żyje się szybko…
  Oby jak najwięcej takich wyjątkowych chwil! Pozdrawiamy:*

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *