Chcesz być blisko dziecka? Baw się z nim

Wraz z upływem czasu widzę, jak zmieniają się zainteresowania mojej córki, a tym samym moje aktywności. Doszłyśmy teraz do takiego punktu, kiedy Pola potrafi bawić się sama. Szczególnie lubi bawić się zwierzątkami, tym pluszowymi i gumowymi, lubi układać wieże i klocki. Wspólnie jednak też spędzamy wiele czasu na zabawie. Wycinamy, malujemy, śpiewamy, układamy, tańczymy i naśladujemy. Oczywiście nie wszystko zawsze idzie gładko. Nieraz zmieniamy naszą zabawę, bo Poli przestała się podobać, nieraz to, co dopiero układamy jest od razu rozwalane, nie raz próbuję zainteresować czymś moją córkę, a Ta zajmuje się całkowicie czymś innym. Nie mówiąc już o sprzątaniu po 😉 I tak sobie myślę, lubię te nasze zabawy, lubię, kiedy moja córka uśmiecha się przy ich okazji, kiedy uzupełniamy się w nich. I myślę, że nie tylko ja, nie zdaję sobie sprawy z tego, jak codziennie wiele dobrego robię dla mojego dziecka i dla naszej relacji.

Dlaczego zabawa jest tak ważna?

Po pierwsze zabawa jest sposobem na poznawanie i uczenie się świata. Dzieci właśnie poprzez zabawę zaciekawiają się, angażują i uczą codzienności. Stają się przez to coraz sprawniejsze i pewne siebie.

Po drugie, zabawa jest doskonałym pomostem do budowania relacji z drugą osobą, lub jej odbudowania. Zabawa zaspokaja w dziecku jego ogromną potrzebę bliskości, przywiązania i czułości.

Po trzecie, zabawa jest sposobem dziecka na rozładowanie napięcia emocjonalnego. Zabawa pozwala na to, aby dziecko poczuło się lepiej po trudnej sytuacji, jaką przeżyło.

Bawić można się w różny sposób, od rzucania piłką, po zabawę „w dom”.  Pomysły czasem wywodzą się z wyobraźni dziecka, a czasem warto coś zaproponować. Pomysłów w sieci nie brakuje. Wbrew pozorom, każda taka aktywność ma głębsze znaczenie i sens. Warto więc właśnie poprzez zabawę spożytkować czas spędzany z dzieckiem. Z pewnym dystansem, otwartością, cierpliwością i chęcią do bycia razem, każda zabawa będzie budowała poczucie pewności siebie Naszego dziecka, będzie dla Niego źródłem radości, a dla Was będzie pomostem do budowania prawdziwej i bliskiej relacji.

Na podstawie:

Lawrence J. Cohen „Rodzicielstwo przez zabawę”

[fb_button]

Być może zainteresują Ciebie również poniższe wpisy:
7 komentarzy:
 1. Maamaa BaalBinkaa
  Maamaa BaalBinkaa says:

  Czasami kreatywność Filipa mnie zadziwia. Potrafi wymyślić sobie takie zajęcie, że jestem w szoku i sama pewnie bym na to nie wpadła. Są też chwile, że chce abym to ja kierowała zabawą. Dzieci są niesamowite 🙂

  Odpowiedz
 2. MartynaG.pl
  MartynaG.pl says:

  Faktycznie tak jest, że czasami wśród codziennych obowiązków brakuje miejsca na zabawę z dzieckiem. Pomijam ten fakt, że to nie powinien być OBOWIĄZEK!

  Odpowiedz
  • Patrycja Stępniewska
   Patrycja Stępniewska says:

   A przecież zabawa, to jedna z najlepszych dróg komunikacji z naszym małym dzieckiem 🙂

   Odpowiedz
 3. Ladymami
  Ladymami says:

  Zabawa z dzieckiem potrafi nas- dorosłych przywołać do porządku ;). W końcu nie powinniśmy traktować świata, aż tak poważnie, a dać się czasem ponieść fali i poturlać się z Maluchem po podłodze 🙂

  Odpowiedz
 4. asia/wkawiarence.pl
  asia/wkawiarence.pl says:

  u nas nadszedł ten moment, że maluchy złapały nic przyjaźni – niespełna 5 latek z niespełna 2latką. Uwielbiam ich obserwować, jak się bawią, jak spierają o tą sama zabawkę, jak bawią się w berka, jak tworzą zamki z klocków. To takie przyjemne.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *